15 Ocak 2015 Perşembe

Bebekli Hayat: Bebek için Neler Almalı?

Bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle ya bebeğiniz olacaktır ya da çevrenizde bebeği olacak birileri vardır. Umarım yazdıklarım size biraz olsun yardımcı olur.

Bebek alışverişi yaparken bence sorulması gereken en önemli soru, "Bu gerçekten gerekli mi?"

Ayşe Ece için alışveriş yaparken ki bunu son aylara kadar erteledim, sık sık sorduğum soru buydu. Çünkü söz konusu bebek olunca insan mantıklı davranamıyor bazen, satıcılar da bunu sonuna kadar sömürebiliyor. 

Bu yazıda bebek için ilk başta aldığım kıyafet ve temel bakım malzemelerini yazıyorum. Sonrakilerde daha başka şeylerden bahsetmeyi planlıyorum (becerebilirsem) :)

Peki ben Ayşe Ece için neler aldım, neler almadım; neleri kullandım, neleri hiç kullanmadım?

* Bebek bakım çantası: Okiedog marka bir çanta aldım, birçok gözü var ve memnunum ama isterseniz çok gözü olan, büyük boy herhangi bir çanta da kullanabilirsiniz. Hatta sırt çantası kullanıp çok memnun olanlar da var.* Hastane çıkışı: İçinde battaniyeden çorabına kadar her şeyin olduğu bir setti. Bir tane vardı o da  babaanneden hediye. Her ne kadar bazıları çok kısa süreli olsa da -zıbın gibi- bütün parçalarını kullandım sanırım. Battaniyesini hala kullanıyorum mesela. Bebek kıyafetinde her zaman, ihtiyaç duydukça almak en mantıklısı sanırım. Yani bebek büyüdükçe, herhangi bir eşyaya olan ihtiyaç arttıkça bir şeyler almak. 

* Beş ya da altışar tane kolsuz, kısa kollu ve uzun kollu çıtçıtlı bluz ve patikli pijama (body ya da badi kelimesini sevmiyorum): Bunlarda da patikli olanları ayına göre almamanızı tavsiye ederim yani yenidoğan bir tane olsun mesela, diğerleri 3-6 ya da bebeğinizin kilo ve boyuna göre 6-9 ay olsa daha iyi. Çünkü o kadar hızlı büyüyorlar ki bazı kıyafetleri ancak bir ya da iki kez giymiş oluyorlar. Özellikle patikli pijamalarda bunu daha çok yaşadım ben.

* Tulum: Bundan üç tane vardı, üçü de set olarak aldığım bir şeylerin içinden çıktı. Ama özellikle alır mıydın derseniz almazdım çünkü çok kullanışlı bulmadım.

* Eldiven: Setlerin içinden çıkanlar 3 ya da 4 çiftti ve yeterli oldu. Zaten çok uzun süre kullanmadım.

* Önlük: Bu da hastane çıkışının içinde olan bir parçaydı. Bunun dışında yine alt üst bir takımın içinde daha vardı. İki önlüğümüz vardı ama biz pek kullanmadık. O yüzden en başta bir-iki tane olsa yeter, çünkü kusan bir bebeğiniz yoksa hiç kullanmayabilirsiniz. 

* Ağız bezi/Mermerşahi/Tülbent: Bunlardan biz metrelik tülbentin kenarlarını renkli ipliklerle çevirip kullandık. Ve o kadar faydalı bir şey ki ilk doğduğu zamanlarda gazını çıkarırken kendi omzunuza, sonra bebek terlerse sırtına ya da boynuna, elini yüzünü silmek için, banyodan sonra kulaklarını silmek için, eğer tombiş bir bebekse pişik olmasın diye gıdısının altına koymak için vs. bir sürü şekilde kullanabilirsiniz.

* Battaniye: Ben özellikle almadım, dediğim gibi bir tane hastane çıkışının içinde penye battaniye vardı. Onun dışında iki tane annem pazenden yapmıştı. Benim ve Ahmet'in bebeklik battaniyelerimiz duruyormuş, annelerimizden onları da aldık. Bir tane kendim ördüm. Bir tane de triko bir battaniye geldi  ve hepsini de kullandık. Özellikle eğer kış bebeğiyse gerçekten çok lazım oluyor. Çünkü kış da olsa yorgan pek sağlıklı değil küçük bebeklerde o yüzden battaniyeler daha çok kullanılıyor.

* Döşek: Adanalı olduğumuzdan bizde pamuk döşek vardır hep. Annem de bu geleneği bozmadı ve Ayşe Ece için pamuk döşek yaptı ama bebeğin, içine gömülemeyeceği kadar sert bir döşekti. Size de tavsiyem nasıl yatak alırsanız alın bebeğin içine gömülmemesine dikkat edin, bebeğin yatacağı düzlem olabildiğince sert olsun. 

* Yastık: Almadık, annem birkaç tane dikti ama onlar da dekoratif amaçlı kullanıldı. Bence gereksiz, Ayşe Ece hala kullanmıyor. Bebeğiniz reflü vs. olduğunda başının yüksekte olması gerekirse bile herhangi bir battaniyeyi vs. rulo yapıp başın altına koyabilirsiniz.

* Sling/Anakucağı: Ben almadım ama doğumdan itibaren kullanılabilen bir anakucağı hediye geldi ve ilk birkaç ay onu sıklıkla kullandım. Ayşe Ece de kucağımda olduğundan keyfi yerindeydi ama her bebek bunu sevmeyebiliyor. O yüzden eğer dışarı çok çıkarım ve bebeğim de bunu sever diyorsanız alın ama tavsiyem, bebeğiniz doğduktan sonra ve deneyerek almanız.

* Bebek bezi: Çevremdekilerin de tavsiyesiyle Prima Premium Care aldım ilk başta. Sonra yaklaşık iki aylıkken kumaş bezlere (Fuzzibunz) geçtik. Sadece hazır bez kullanırım diyorsanız ilk başta bez stoklamak çok mantıklı değil, çünkü hem çok hızlı büyüyorlar hem de aldığınız bez bebeğinize alerji yaparsa diğer kullanmadıklarınız elinizde patlayabilir.

*Alt açma örtüsü: Bir tane annem yapmıştı, bir tane de bebek bakım çantasının içinde hediye gelen vardı. Birini evde, birini dışarıda kullandım. Bebek hareketlenene kadar iyi, güzel bir şey; bir de ilk başlarda sürpriz çiş ve kakaların çok olduğunu düşünürsek.

*Pişik kremi: Unibaby almıştım ama şimdiye kadar 5-6 kez ancak kullanmışımdır. Şimdiki aklım olsa almazdım. Onun yerine asidi alınmış saf zeytinyağı kullanıyorum, size de tavsiye ederim.

* Emzik/Biberon: Biberonu ne akılla aldım bilmiyorum. Sadece meme uçlarım yara olduğunda sütümü sağıp Ayşe Ece'ye biberonla vermiştik ama o da gereksizmiş. Hem bebek anında biberona alışıp size tekrar zor alışıyor hem de zaten  sütünüzü biberon yerine çay kaşığıyla verebilirsiniz. Emziği de yine belki uykuya dalarken rahat olur diye aldık ama hiç kabul etmedi, sadece aralarda oyuncak niyetine eline veriyorum o da oynuyor :)

* Islak mendil: Ben Unibaby kullandım ilk birkaç ay, sonrasında ise akan suda yıkamaya başladım. Islak mendili sadece suyla yıkamamın mümkün olmadığı zamanlarda kullandım. Ama şimdiki aklım olsa suyla ıslattığım steril pamuk kullanırdım. Çok daha doğal ve fiyat olarak da uygun.


* Şampuan: Chicco'nun Pure Bio şampuanını aldık 200 ml olandan ve Ayşe Ece bir yaşına girmesine günler kala şampuanı  hala bitiremedik (ki ortalama gün aşırı banyo yapan bir bebek). Size de tavsiyem ilk başlarda şampuanı hiç kullanmamak ya da çok çok az kullanmak. Zaten çok temizler ve ciltleri o kadar muhteşem ki başka bir şeyle onu bozmak yersiz.


* Sünger: Almadım, onun yerine ellerimi kullanıyorum :) Masaj yapar gibi.

* Bebek yağı/Pudra: Bunları hiç almadım ve bence çok gereksiz.

* Tarak/Fırça: Wee baby'nin içinde hem tarak hem fırça olan setini aldım ve kızım kel olarak doğduğu için konak olduğu zaman haricinde kullanmadık. Yeni yeni kullanıyoruz.


* Tırnak makası: Bebedor marka aldık, normal makas şeklinde olan ve bir de biz büyüklerin kullandığı tarzda olan tırnak makası var. Biz hala makas şeklinde olanı kullanıyoruz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder