13 Şubat 2015 Cuma

Bunu Evde Deneyin: Kitap Sayfalarından Yaş Günü Süslemesi

Ayşe Ece'nin bir yaşını evde ailecek kutladık. Süslemelerinden pastalarına, elbisesinden ıvır zıvırına kadar her şey el emeği, göz nuruydu. Böyle incik cincik şeylerle uğraşmayı seviyorum ne yapayım :)

Şimdi konumuza dönecek olursak, bu süsleme dediğim şey bunting dedikleri, Türkçesini ise tam olarak oturtamadığım bir şey. Gemi bayrağı, flama vs. diye geçiyor ama böyle söyleyince kafada bir şey canlanmıyor. Çevirmen kimliğimi de işin içine sokmasam olmuyor, bir hastalık bu sanırım.

Neyse, konuya giremedim bir türlü. Fotoğraflardan görüleceği üzere, gözden çıkardığım ve Ayşe Ece'nin bir kısmını yırtıp yırtıp attığı bir kitabı aldım. Bir sayfasına aşağıdaki flama şeklini çizdim, sonra maket bıçağıyla bastırarak kestim. Böyle bastırarak kesince sonraki sayfalara da şeklin izi çıkıyor ve her defasında şekli çizmenize gerek kalmıyor. Yeterli sayıda sayfam olunca keçeli kalemle harfleri yazdım. Şablonunuz varsa daha muntazam harfler elde edebilirsiniz tabii ki. Benimki elde ancak bu kadar oldu. Sonra bunları yaş günümüzün ana renkleri olan sarı, turuncu ve mavi renkli iplere kağıtların üst kısımlarını katlayıp ipi içlerinden geçirmek suretiyle yapıştırdım. Buna benzer süslemeleri birkaç yerde görmüştüm. Ben biraz değiştirip bu şekle getirdim. Umarım sizlere de ilham verir. Sonunda böyle bir şey oldu işte:


2 yorum:

  1. Kitaplarla haşır neşir bir annenin de kızına hazırladığı doğum günü flamaları ancak bu kadar "bookish" olurdu canım, çok beğendim cidden :) Ayşe Ece'ye hayırlı, mutlu ve sizinle uzuuun bir ömür diliyor ve onu öpüyorum :*

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Güzel dileklerin için çok teşekkürler :) Ben de çok beğendim ve eğlendim yaparken. Ortaokuldaki iş eğitimi derslerine döndüm bir anda: Çiz, kes, boya, yapıştır derken.

      Sil