17 Temmuz 2014 Perşembe

Bunu Sevdim: KlarBir Bunu Sevdim yazısıyla daha sizlerleyim sevgili okuyucular. Bugün size kızımın çamaşırlarını yıkamak için alıp beğendiğim Klar'dan bahsedeceğim.


                        

İlk kez bebeğiniz olacaksa her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüyorsunuz, öyle mi olsun, böyle mi olsun, doğal mı, organik mi, bebeğe zararlı mı, rahat ettirir mi vs.  vs. Ben de Ayşe Ece'nin çamaşırlarını ilk kez yıkayıp ütülemeden önce epey bir araştırmıştım. Birkaç kişiye sordum, sabun tozu kullandıklarını söylediler ama çok da verim alamamışlardı. Sabun bazen çamaşırların üstünde kalıyordu ya da lekeler çıkmıyordu. 

Sonra Google Amca'da araştırırken Klar'a denk geldim. Birkaç yerde kullanıcı yorumlarını okuyunca denemekten zarar gelmez deyip sipariş verdim. İlk kez kullandığınızda tabii ki çamaşırlar yeni, lekesiz olunca anlamıyorsunuz işe yarayıp yaramadığını. Sonraki günlerde, kızımız aramıza katılıp o cici kıyafetlerini kaka lekeleriyle bir güzel şereflendirince farkı anladık. Lekeler çıkmıştı, Klar benden geçer puan almıştı, hatta kendi kıyafetlerimi de yıkamıştım, birinin önündeki böğürtlen ya da kırmızı dut lekesiydi hatırlamıyorum ama onu bile çıkarmıştı.

Gelelim ayrıntılara:

*Klar'ın en sevdiğim özelliği kokusuz olması, yani mesela bebeğiniz deterjan, yumuşatıcı vs. değil kendisi gibi, bebek gibi kokuyor.

*İçeriği doğal, bebeğinizin cildine zarar verecek maddeler yok. 

*Ben 1.1 kg'lık olandan almıştım, 5 ay boyunca kullandık ki ilk zamanlar neredeyse her gün makine çalışıyordu. Fiyatı 30 küsur lira ancak arada indirime girdiği de oluyor. 

*Temizlemesi iyi ama lekelenen çamaşırı hemen yıkamayacaksanız yine aynı markanın leke çıkarıcı sabunuyla elde bir-iki kere çitileyip makineye atarsanız daha iyi sonuç alıyorsunuz. Bu sabun da 5-6 liraydı. 

*Son olarak da eğer suyunuz çok çok sert değilse çamaşırlarda yumuşatıcı falan kullanmanıza gerek kalmıyor. 

Hep bebek bebek dedim ama tabii ki kendiniz için de kullanabilirsiniz. Buradan da her şeyin iyisini önce çocuğum kullansın, onun işi görülsün de bizimki olmasa da olur diyen anneler kervanına katıldığımı görebilirsiniz :)

2 yorum:

  1. Ben de ilk evlendiğim zamanlar daha az kimyasal deterjan arayışıyla Ersağ markasını keşfettim ve şu an her şeyim Ersağ. Bebekler için de Saber Kimya' nın ürünleri iyi gelmişti. Klar' da bir kusur bulmuştum ama şu an hatırlamıyorum. Yumuşatıcı olarak da sirke kullanabileceğinizi hatırlatmak istiyorum.
    Bebeğinizle hoş vakitler, sağlıklı yarınlar...

    YanıtlaSil
  2. Ersağ'ı da duymuştum, siz beğendiyseniz onu da denemek isterim. Klar'daki kusuru hatırlarsanız paylaşın lütfen, gerçi şimdiye kadar bir sorun yaşamadım ben. Sirkeyi kullanıyorum zaten, yumuşatıcıları hayatımdan çıkaralı epey bir zaman oldu :)

    Güzel dilekleriniz için de çok teşekkürler...

    YanıtlaSil