28 Mayıs 2014 Çarşamba

Hamile Kalmadan Önce

Şimdi, bu konuda uzman falan değilim. En baştan anlaşalım. Sadece benim de geçtiğim süreçlerde işime yarayan ya da keşke yapsaymışım dediğim şeyleri paylaşmak istiyorum. Tabii bunları yazarken planlı bir hamilelik istediğinizi varsayıyorum.

* Öncelikle kapsamlı bir sağlık taramasından geçin. Mesela benim tiroid sorunum çıkmıştı bu süreçte. Onun tedavisine başlamıştım. Bir de dişlerinizle ilgili tedavi gerektiren bir durum varsa bunu halledin.

* İyi bir kadın doğum uzmanı bulun. Kendinizi rahat hissedeceğiniz biri olması tercih sebebidir. Bir de hastası aşırı fazla olmayan, sizinle yeterince ilgilenecek birini bulursanız harika olur.

* Sigara, alkol vs. kullanıyorsanız hemen, hemen, hemen bırakın.

* Beslenmenize özen gösterin, fazla kilolarınız varsa vermeye çalışın.

* Doktorunuzun tavsiyesiyle folik asit almaya başlayın.

* Gitmek istediğiniz yerler, yapmak istediğiniz şeyler varsa yapın. Her ne kadar bunlar arasında hamilelik sırasında da yapabilecekleriniz olacaksa bile hamile kalınca bazı şeyler yasaklı hale gelebilir. (Belli aylarda çok uzun yolculuklar vs.)

* Taşınmayı düşünüyorsanız bunu geciktirmeyin. Hamileliğinin en bulantılı zamanında şehirler arası ev taşımış biri olarak söylüyorum bunu.

* Hamile kaldığınız takdirde iş durumunuz nasıl etkilenecek? İşle ilgili bu konuları iyice bir düşünün, pürüzler çıkarsa halletmeye çalışın.

* Son olarak: Yapmıyorsanız kesinlikle spora başlayın. Özellikle sırt, kol ve bacak kaslarınızı geliştirmeye bakın derim. Zira çocuk olduktan sonra geçen uykusuz gecelerde, o minicik bebek saatler geçtikçe kucağınızda daha da ağırlaşmış hissi verince o kaslara ihtiyacınız olacak :)*Görseli bu adresten aldım.

2 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Bunlar sadece başlangıç. Asıl eğlence bebekten sonra başlıyor. Ama şikayetçi miyim? Asla :)

      Sil